گلایه از عمل نکردن به یک تبصره قانونی در مقابله با شوتی ها

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام علی نسایی زهان صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به تصادف دلخراش روز گذشته در محور سربیشه به نهبندان ضمن تسلیت به بازماندگان این حادثه اظهار کرد: علت تصادفات عدم اجرای قانون است. دادستان عمومی و انقلاب بیرجند با تأکید بر اینکه هر کجا به قانون […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام علی نسایی زهان صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به تصادف دلخراش روز گذشته در محور سربیشه به نهبندان ضمن تسلیت به بازماندگان این حادثه اظهار کرد: علت تصادفات عدم اجرای قانون است.
دادستان عمومی و انقلاب بیرجند با تأکید بر اینکه هر کجا به قانون عمل نکنیم شاهد چنین حوادث تلخی خواهیم بود، بیان کرد: خراسان جنوبی یک استان مرزی است و از این به جهت مسیر انتقال بخشی از سوخت قاچاق به افغانستان و پاکستان استان ما است.
نسایی زهان با بیان اینکه سوخت کش‌ها و شوتی ها قوانین راهنمایی و رانندگی را مراعات نکرده و بیشتر آنان پلاک‌های مخدوش دارند، گفت: رانندگان برخی از شوتی ها حتی گواهینامه ندارند و از جاده‌های فرعی حرکت کرده و تصادفات دل خراشی را به بار می‌آورند.
وی ادامه داد: در تعزیرات حکومتی که به پرونده‌های قاچاق رسیدگی می‌شود بیشتر مجازات قانونی را برای این قبیل افراد در نظر گرفته می‌شود.
دادستان عمومی و انقلاب بیرجند با تأکید بر اینکه با جریمه نقدی سوخت کش‌ها دست از فعالیت غیر قانونی خود بر نمی‌دارند، اظهار کرد: در این راستا در شورای تأمین استان مصوب شد که علاوه بر جریمه نقدی وسایل نقلیه این قاچق چیان سوخت و شوتی ها تا شش ماه توقیف شود.
نسایی زهان ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح هشت هزار وسیله سوخت کش و شوتی توقیف شده اند و در واقع پا به میدان مبارزه با قاچاق گذاشته است.
وی افزود: البته همانطور که خراسان جنوبی پا به میدان مقابله با خودروهای شوتی گذاشته است استان‌های کرمان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیز جدیت بیشتری در مقابله و مبارزه داشته باشند.
دادستان عمومی و انقلاب بیرجند یادآور شد: طبق تبصره هفت ماده ۲۰ قانون مبارزه با قاچاق کالا شوتی ها در صورت تکرار جرم باید وسیله نقلیه شأن به نفع دولت مصادره شود که این قانون متأسفانه در هیچ کجای کشور اجرا نمی‌شود.
نسایی افزود: اگر این توقیف صورت گیرد بی شک شاهد کاهش فعالیت شوتی ها در قاچاق سوخت خواهیم بود.