گلستان میزبان اقوام ایران‌زمین در جشنواره «فرهنگ و اقتصاد»

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محمدجواد ساوری ظهر یکشنبه از برگزاری شانزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران زمین در گلستان خبر داد و اظهار کرد: فرهنگ و تاریخ اقوام نقش بسزایی در شکل‌گیری هویت و ارزش‌های ملی دارد و با برپایی این‌گونه رویدادهای گردشگری می‌تواند فرهنگ، پیشینه و آداب و رسوم غنی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محمدجواد ساوری ظهر یکشنبه از برگزاری شانزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران زمین در گلستان خبر داد و اظهار کرد: فرهنگ و تاریخ اقوام نقش بسزایی در شکل‌گیری هویت و ارزش‌های ملی دارد و با برپایی این‌گونه رویدادهای گردشگری می‌تواند فرهنگ، پیشینه و آداب و رسوم غنی اقوام و ملت‌ها را به نسل جدید معرفی کرد.
وی افزود: شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین از ۲۹ آبان‌ماه لغایت ۳ آذرماه سال جاری به مدت پنج روز در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی استان گلستان در گرگان برگزار می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان گفت: این دوره از این رویداد فرهنگی در بخش‌های صنایع‌دستی، سوغات، موسیقی، گردشگری و بوم‌گردی، سیاه‌چادر و عشایر، روستاهای هدف گردشگری، غذاهای سنتی، بازی‌های بومی و محلی و… با حضور هنرمندان استان‌های مختلف کشور برنامه‌ریزی‌شده است.
دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین در ادامه گفت: از همه استان‌های کشور برای حضور و معرفی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان خود در بخش نمایشگاهی جشنواره دعوت‌شده است که تاکنون ۲۵۰ هنرمند برای حضور در این دوره از نمایشگاه اعلام آمادگی کردند.
ساوری اظهار کرد: سال گذشته بیش از ۵۰۰ هزار نفر از این جشنواره بازدید کردند.
وی ادامه داد: در این نمایشگاه علاوه بر آثاری از هنرمندان و صنعتگران سراسر کشور، رشته‌های بومی و اصیل هر استان، مراکز تخصصی، تعاونی‌ها، فروشگاه‌ها، هنرمندان دارای مهر اصالت و نشان ملی، هنرمندان فعال حوزه بسته‌بندی، فروشگاه‌های مجازی، روستاها و شهرهای ملی و جهانی صنایع‌دستی به نمایش درخواهد آمد.
ساوری همچنین خاطرنشان کرد: در حوزه گروه‌های موسیقی و آئینی اقوام نیز حدود ۲۳ گروه موسیقی و آئینی در این دوره از جشنواره حضور خواهند یافت.
ساوری یادآورشد: در کنار برگزاری جشنواره موسیقی هر شب شاهد برگزاری کنسرت توسط خوانندگان مطرح کشوری خواهیم بود.
وی افزود: در بخش روستایی و عشایری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقوام ایران‌زمین تاکنون هفت سازه روستایی و ۲۷ سیاه‌چادر ظرفیت و توانمندی‌های اقوام مختلف استان و کشور را در معرض نمایش قرار می‌دهند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان با اشاره به اینکه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران زمین با حضور ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی برگزار می‌شود، گفت: در این جشنواره سفرای ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان حضور پیدا خواهند کرد.
وی خاطرنشان کرد: در این جشنواره تفاهم‌نامه اولیه تله کابین با حضور سرمایه‌گذار منعقد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این جشنواره با محوریت مقاومت برگزار می‌شود، گفت: دریکی از پنج شب جشنواره ما شاهد حضور خانواده شهید قاسم سلیمانی خواهیم بود.
ساوری در پایان از هزینه پنج میلیارد تومانی برای برگزاری این جشنواره خبر داد.
منبع : مهر نیوز