یدک کش «هدایت ۶» در بندرشهید رجایی به آب انداخته شد

به گزارش سردبیر پرس، محمدرضا پور رجبی اظهار داشت: دوره عملی به آب اندازی یدک کش هدایت ۶ به جهت تقارن با ایام الله دهه فجر و سالروز ورود حضرت امام (ره) به کشور به منظور افزایش سطح دانش عملی فراگیران دوره پیشرفته مدیریت داک های تعمیراتی شناورها در بندر شهید رجایی صورت گرفت. وی […]

به گزارش سردبیر پرس، محمدرضا پور رجبی اظهار داشت: دوره عملی به آب اندازی یدک کش هدایت ۶ به جهت تقارن با ایام الله دهه فجر و سالروز ورود حضرت امام (ره) به کشور به منظور افزایش سطح دانش عملی فراگیران دوره پیشرفته مدیریت داک های تعمیراتی شناورها در بندر شهید رجایی صورت گرفت.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای پیوستن این شناور به ناوگان دریایی بیان کرد: به منظور به آب اندازی این یدک کش، عملیات‌های مختلفی از جمله خزه تراشی بدنه زیر آبی شناور، ضخامت سنجی بدنه، تعویض ورق نقاط کم ضخامت، تمیزکاری مخازن، انجام تعمیرات سیستم‌های مهار و تعویض زینک آندهای سیستم حفاظت بدنه بر روی این شناور انجام شد.

معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: یدک کش هدایت ۶ بعد از اتمام تعمیرات اساسی و زیرآبی به دست متخصصان داخلی با دریافت مجوز مؤسسه رده بندی وارد چرخه حمل و نقل دریایی می‌شود.

پوررجبی درباره مختصات این یدک کش نیز گفت: یدک‌کش هدایت ۶ دارای مشخصات سازه‌ای ۳۶ متر طول ۱۰ متر عرض و آبخور ۳،۴۰ متر است.

شایان ذکر است، دوره آموزشی پیشرفته مدیریت داک‌های تعمیراتی شناورها dock master) ) با حضور ۲۰ نفر از کارکنان حوزه نظارت بر تعمیرات زیر آبی و مدیریت تعمیرات از سازمان مرکزی و بنادر کشور از روز یکشنبه ۱۰ بهمن برای نخستین بار در کشور به دو صورت تئوری و عملی آغاز و به مدت یک هفته به میزبانی بندر شهید رجایی در حال برگزاری است.

گفتنی است، از یدک کش دریایی به عنوان ابزاری برای جدا کردن کشتی‌ها از اسکله یا پهلو دادن آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.