یک استاد دانشگاه: در شرایط فعلی نبود “شوراها” از بودن آن بهتر است!

سردبیر پرس/کرمانشاه عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به مشکلات اساسی در ساختار حقوقی شوراها گفت: تا زمانی که این مشکلات مرتفع نشود، نبودن شوراها از بودن آن بهتر است. دکتر قدرت احمدیان در نشست مجازی آسیب شناسی عملکرد شورای شهر کرمانشاه که امروز (۲۷ اردیبهشت) توسط معاونت اجتماعی فرهنگی […]

سردبیر پرس/کرمانشاه عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به مشکلات اساسی در ساختار حقوقی شوراها گفت: تا زمانی که این مشکلات مرتفع نشود، نبودن شوراها از بودن آن بهتر است.
دکتر قدرت احمدیان در نشست مجازی آسیب شناسی عملکرد شورای شهر کرمانشاه که امروز (۲۷ اردیبهشت) توسط معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه رازی با حضور تنی چند از اعضای هیات علمی این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به عملکرد ضعیف شورای شهر کرمانشاه گفت: شورای شهر ضعیف از دل جامعه ضعیف بیرون می‌آید و وقتی جامعه‌ای مطالبه‌گر نبوده و ضعیف باشد، طبیعتا شورای شهر بیرون آمده از آن هم ضعیف خواهد بود.
وی افزود: البته این مسئله نباید ما را از مشکلات ساختارهای حقوقی شوراهای شهر غافل کند و درست نیست که ریشه تمام مشکلات را به گردن جامعه بیندازیم.
احمدیان به برخی عوامل موثر بر ضعف عملکرد شوراها اشاره کرد و افزود: اولین عامل وجود نظام سیاسی متمرکز در کشور است، یعنی تمام تصمیم گیری ها در مرکز کشور گرفته می شود و حال در این شرایط، ساختاری به نام شورا شکل گرفته که قرار است تمرکز زدایی کند. قطعا با وجود این تناقض و در حالی که تمام اختیارات در مرکز قرار گرفته، ساختار و عملکرد شوراها محدود شده و آنها نمی توانند آنطور که باید نقش آفرینی کنند.
این استاد دانشگاه افزود: مشکل بعدی هویت حقوقی مبهم شوراها است. هنوز مشخص نیست که این نهادها “قانونگذار” هستند، نهاد “نظارتی” هستند و یا نقش “اجرایی” دارند و تلفیق ناقصی از این وظایف در شورا موجب ایجاد تنش میان این نهاد با سایر دستگاه ها و نهاد شده و موجب شده که شوراها نتوانند عملکرد مطلوبی داشته باشند.
احمدیان آشفتگی روابط میان شورای شهر و شهرداری و نیز آشفتگی میان روابط اعضای شورای شهر را عامل دیگری برای ناکارآمدی این نهاد عنوان کرد و افزود: این آشفتگی روابط در همه شورای شهرهای مختلف وجود دارد، اما در کرمانشاه به دلیل اینکه تجربیات استفاده از خرد جمعی و همکاری سابقه کمتری دارد، برجستگی بیشتری پیدا کرده است.
وی وجود ساختارهای محلی، قومی، زبانی و ایلی و عشایری در کرمانشاه را عامل دیگری برای عملکرد ضعیف شورای شهر کرمانشاه دانست و افزود: این ساختارها همگی در شورای شهر بازتولید می‌شوند و این خصیصه در کارها جای عقلانیت را گرفته و تصمیم گیری ها در شورای شهر بر مبنای همین خصیصه ها انجام می شود.
این استاد دانشگاه نداشتن برنامه را عامل دیگر عملکرد ضعیف شورای شهر کرمانشاه عنوان کرد وافزود: مدیریت کلانشهر یک میلیون نفری برنامه می خواهد و نمی توان همینطوری شهر را اداره کرد، اما متاسفانه شاهدیم افرادی بدون برنامه در انتخابات ثبت نام می کنند، بدون برنامه رای می آورند و بدون برنامه سرنوشت یک میلیون نفر را در دست می گیرند و انتخاب آنها تماما بر مبنای روابط قومی و قبیله ای، پول و … است و همین می شود که وقتی این افراد وارد شورا می شوند عملا حاشیه ها جای متن را می گیرد.
وی افزود: متاسفانه مردم هم مطالبه‌ای برای این برنامه ها ندارند و همین می شود هرکس به خود جرات می دهد وارد عرصه انتخابات شورای شهر شود و همین می شود که شورای شهری که باید معضلات شهر را رفع کند به دلیل وجود آدم هایی که از سرهیجان و هوی و هوس وارد شورا  شده اند خودشان به یک معضل تبدیل می شوند و مسئولان دستگاه های دیگر باید بیایند معضل شورا را حل کنند.
احمدیان تصریح کرد: این بی برنامگی ناشی از این است که انتخابات ما علمی نیست، یعنی احزابی وجود ندارند که برنامه  ارائه بدهند. هرچند معتقدیم شورا نباید سیاسی شود اما اداره یک شهر بخشی از کارهای سیاسی است و اگر احزاب در این زمینه فعال باشند قطعا همه با برنامه برای انتخابات پا پیش می گذارند.
این استاد دانشگاه گفت: این مشکلات وجود دارد و تا زمانی که این مشکلات حل نشود نبود شوراها از بودن آن بهتر است و اگر نباشند توفیقات بهتری کسب می شود و تنها در صورتی شوراها کارآمد می شوند که این مشکلات مرتفع شود و تا زمان رفع این مشکلات سود نبودن شوراها بیشتر است، کمااینکه تجربه نشان داده هر زمان شوراها تعطیل شده، توسعه یافتگی بیشتری ایجاد شده است.
انتهای پیام