یک دستگاه سقفی مبتلایان به کرونا را ظرف ۱۵دقیقه شناسایی می کند

به گزارش سردبیر پرس به نقل از پرس اسوسیشن، محققان انگلیسی یک «سیستم سقفی ردیابی کووید» ابداع کرده‌اند که قادر به ردیابی مبتلایان به ویروس کرونا در ۱۵ دقیقه است. این دستگاه که دقت بالایی دارد اندکی بزرگ‌تر از یک سیستم اعلام حریق است و می‌توان از آن در کابین‌های هواپیما، کلاس‌های درس، خانه‌های سالمندان […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از پرس اسوسیشن، محققان انگلیسی یک «سیستم سقفی ردیابی کووید» ابداع کرده‌اند که قادر به ردیابی مبتلایان به ویروس کرونا در ۱۵ دقیقه است.

این دستگاه که دقت بالایی دارد اندکی بزرگ‌تر از یک سیستم اعلام حریق است و می‌توان از آن در کابین‌های هواپیما، کلاس‌های درس، خانه‌های سالمندان و دفاتر اداری استفاده کرد.

مطالعات اولیه محققان دانشگاه دورهام نشان داد این دستگاه با دقت ۹۸ تا ۱۰۰ درصد قادر به ردیابی فرد مبتلا است. محققان تاکید دارند این نتایج مربوط به مراحل اولیه توسعه دستگاه هستند و تحقیق مذکور هنوز توسط پژوهشگران دیگر بررسی نشده است.

حسگر مذکور توسط شرکت «ربو ساینتیفیک» ساخته شده و با ردیابی مواد شیمیایی در پوست یا تنفس افراد مبتلا به کووید ۱۹ تولید می‌شود، بیماران را شناسایی می‌کند.

این ترکیبات شیمیایی بوی خاصی دارند که بینی انسان قادر به شناسایی آن نیست. طبق گزارش موجود این دستگاه حتی قادر به ردیابی بیمارانی است که هنوز علائم ابتلاء به کووید ۱۹ در آنها مشخص نیست و بنابراین از تست‌های PCR کارآمدتر هستند.

۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا این دستگاه از هوای یک اتاق بزرگ نمونه برداری کند و نتایج آن به سرعت به موبایل یا رایانه ارسال می‌شود.

در هر حال حاضر هزینه تولید هر نمونه از حسگر ۵ هزار پوند است.