۱۱۸ هکتار اراضی جنگلی گلستان به منابع طبیعی بازگشت

به گزارش سردبیر پرس، هادی هاشمیان اظهارکرد: با رای قضات گلستان، ۱۱۸ هکتار جنگل به منابع طبیعی بازگشت. رئیس کل دادگستری گلستان توضیح داد: سال گذشته ۱۲۵ پرونده با موضوع تجاوز به اراضی جنگلی در دادگاه های استان رسیدگی و رای خلع ید صادر شد که در نتیجه اجرای این احکام، ۱۱۸ هکتار اراضی جنگلی […]

به گزارش سردبیر پرس، هادی هاشمیان اظهارکرد: با رای قضات گلستان، ۱۱۸ هکتار جنگل به منابع طبیعی بازگشت. رئیس کل دادگستری گلستان توضیح داد: سال گذشته ۱۲۵ پرونده با موضوع تجاوز به اراضی جنگلی در دادگاه های استان رسیدگی و رای خلع ید صادر شد که در نتیجه اجرای این احکام، ۱۱۸ هکتار اراضی جنگلی از دست متجاوزان خارج و به منابع طبیعی بازگردانده شد.
هاشمیان افزود: در همین مدت ۱۴ پرونده هم با موضوع ساحل خواری در محاکم استان رسیدگی شد که در نتیجه آن با رای قضات استان ۶۲ هکتار اراضی ساحلی استان آزادسازی شد.
وی با اشاره به این که سنددار شدن اراضی ملی و منابع طبیعی، احتمال دست اندازی و تجاوز به این اراضی را کاهش می دهد، گفت: با تلاش اداره ثبت اسناد و املاک استان و منابع طبیعی، در حال حاضر، اراضی منابع طبیعی تثبیت شده استان از مرز یک میلیون هکتار گذشته است که بیش از ۹۰ درصد کل اراضی منابع ملی استان را شامل می شود.
هاشمیان گفت: از مجموع ۱۸ هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی ساحلی استان هم تاکنون ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار آن یعنی بیش از ۸۲ درصد تثبیت و سند کاداستری صادر شده است.
رئیس کل دادگستری گلستان از اختصاص دادگاه های تخصصی در پرونده های زیست محیطی در همه حوزه های قضایی استان هم خبر داد و گفت: این اقدام به منظور افزایش سرعت رسیدگی به این پرونده است که نتیجه آن افزایش آرای خلع ید از عرصه های جنگلی و مرتعی استان است.
وی تاکید کرد: امسال هم همچون سال های گذشته در برخورد با زمین خواری منتظر تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز و شکایت دستگاه های متولی نمی مانیم و با دریافت گزارش های مردمی برای متخلفان، پرونده تشکیل می دهیم.
منبع : مهر نیوز