۲۰۹ نفر در تصادفات برون شهری خراسان‌جنوبی فوت کرده‌اند

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سرهنگ علیرضا رضایی، صبح سه شنبه در کار گروه اجرای مداخلات مؤثر به منظور پیشگیری و کاهش تصادفات منتهی به ورود ضرر جانی و مالی اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون تعداد متوفیان تصادفات جاده‌ای خراسان‌جنوبی ۲۰۹ نفر بوده‌اند که افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد. رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سرهنگ علیرضا رضایی، صبح سه شنبه در کار گروه اجرای مداخلات مؤثر به منظور پیشگیری و کاهش تصادفات منتهی به ورود ضرر جانی و مالی اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون تعداد متوفیان تصادفات جاده‌ای خراسان‌جنوبی ۲۰۹ نفر بوده‌اند که افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.
رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تعداد متوفیان تصادفات برون شهری سال گذشته تا این تاریخ ۱۷۴ نفر بوده است، افزود: همچنین از ابتدای سال تاکنون دو هزار و ۲۵۲ نفر در تصادفات برون شهری استان مجروح شده‌اند که افزایش ۱۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.
رضایی با تأکید بر اینکه در خراسان‌جنوبی یکی از دلایل تصادفات سرعت بالای وسایل نقلیه است، گفت: تنها در ۱۵ فقره تصادف ۶۳ نفر فوت کرده‌اند که نشان از شدت بالای تصادف به واسطه میانگین سرعت بالا در رانندگی است.
۲۰ درصد وسایل نقلیه در خراسان جنوبی سرعت بالا دارند
وی بیان‌کرد: در کشور ۱۰ درصد وسایل نقلیه سرعت بالا و غیر مجاز دارند که این آمار در خراسان‌جنوبی به ۲۱ درصد می‌رسد.
رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه این موارد نشان از ضرورت نصب تجهیزات برای هوشمند سازی جاده‌ها دارد، گفت: ۶۰ درصد تصادفات در راه‌های اصلی و ۴۰ درصد تصادفات در راه‌های فرعی و روستایی بوده است.
رضایی اظهار کرد: متأسفانه ۷۴ درصد مجروحین حوادث رانندگی خراسان‌جنوبی زیر ۴۰ سال هستند که نیروی مولد کار محسوب می‌شوند.
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد حوادث رانندگی در استان نیز از نوع واژگونی و خروج از جاده است، گفت: همچنین ۸۵ درصد از علت تصادفات در استان نیز به واسطه عدم توجه به جلو رخ می‌دهد که در شرایط خستگی و خواب آلودگی صورت می‌گیرد.
تانکرهای حمل سوخت قاچاق مشکل ساز شده‌اند
رئیس پلیس راه خراسان جنوبی با بیان اینکه متأسفانه تانکرهای حامل سوخت قاچاق نیز مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده‌اند، افزود: متأسفانه برخی از این تانکرها به قاچاق انسان نیز روی آورده و برخی از افاغنه را از مرز خراسان جنوبی به استان‌های مرکزی می‌برند.
رضایی گفت: در نقاط حادثه خیز برون شهری ۳۱ نقطه شناسنامه‌دار در خراسان‌جنوبی وجود دارد که از این تعداد ۱۳ نقطه به صورت کامل رفع و پنج نقطه نیز در دست اقدام است.
وی بیان کرد: اگر نقطه‌ای در راه حداکثر به طول ۳۰۰ متر دو تصادف فوتی و یا سه تصادف جرحی و یا یک تصادف فوتی و دو- سه تصادف جرحی در طول سه سال داشته باشد، آن نقطه یک نقطه حادثه خیز محسوب می‌شود که از نقاط ۶۳ نقطه شناسایی شده است.
رئیس پلیس راه خراسان جنوبی یادآور شد: تانکرهای سوخت حق رانندگی در شب را ندارند مگر اینکه مجهز به سامانه سرعت سنج و دارای دو راننده باشند.