۲۵ موکب آذربایجان‌ غربی برای اربعین حسینی مجوز فعالیت گرفتند

حسن حسینی در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس در خصوص برنامه ریزی برای پیاده روی اربعین حسینی در استان گفت: از ۱۰۵ مورد درخواست برای دایر کردن موکب تاکنون ۲۵ موکب از استان موفق به دریافت مجوز شده‌اند که از این تعداد یک موکب در مرز بازرگان برای استقبال از زائران کشورهای خارجی است. وی […]

حسن حسینی در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس در خصوص برنامه ریزی برای پیاده روی اربعین حسینی در استان گفت: از ۱۰۵ مورد درخواست برای دایر کردن موکب تاکنون ۲۵ موکب از استان موفق به دریافت مجوز شده‌اند که از این تعداد یک موکب در مرز بازرگان برای استقبال از زائران کشورهای خارجی است.
وی با بیان اینکه یک موکب در مرز مهران، یک موکب در نجف، ۵ موکب در بین نجف و سامرا، یک موکب نیز در شهر سامرا دایر می‌شود، افزود: در صورت بازگشایی مرز تمرچین امسال ۵ موکب نیز در این مرز دایر می‌شود.
حسینی خاطرنشان کرد: همچنین برای بازگشایی مرز تمرچین پیرانشهر نیز ابلاغ شده و مقدمات آن فراهم می‌شود و اگر مشکل خاصی به وجود نیاید زائران آذربایجان غربی امسال از این مرز عازم اربعین می‌شوند.
رئیس ستاد عتبات عالیات آذربایجان غربی با اشاره به پیش بینی افزایش یک و نیم برابری اعزام زائران پیاده روی اربعین حسینی طی سال جاری از استان افزود: در صورت بازگشایی مرز تمرچین ضمن کاهش مسافت هزینه‌های زائران نیز کاهش می‌یابد.
۱۵ هزار نفر در موکب‌های اربعین حسینی آذربایجان غربی اسکان می‌یابند
حسینی اظهارکرد: همایش و کارگاه آموزشی برای ۲۵ موکب آذربایجان غربی که در اربعین امسال فعالیت می‌کنند برگزار شد و تاکنون این تعداد موکب از استان، مجوز فعالیت گرفته و سایر مواکب نیز بدان اضافه خواهند شد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر ابلاغ شده که ۱۵ هزار نفر در موکب‌های استان باید اسکان یافته و روزانه ۳۵ هزار پرس غذا توزیع شود اما آذربایجان غربی علاوه بر آمادگی برای اسکان ۱۵ هزار نفر، می‌تواند ۸۰ هزار پرس غذای روزانه و ۵۰ هزار بسته میان‌وعده میان زائران توزیع کند.
رئیس ستاد عتبات عالیات آذربایجان غربی، گفت: موکب‌های آذربایجان غربی امسال در مرز بازرگان، سه راهی ایواوغلی، مرز مهران و همچنین شهرهای نجف، کربلا و سامرا مستقر خواهند شد.
زائران اربعین حسینی دو دز واکن خود را دریافت کنند
حسینی گفت: اعزام‌ها از ۱۵ شهریورماه آغاز می‌شود و موکبان آذربایجان غربی نیز از ۱۶ شهریورماه در عراق و استان مستقر می‌شوند.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر با وزارت امور خارجه نیز هماهنگی می‌شود تا زائران ترکیه، نخجوان و قفقاز هر زمان به سمت ایران حرکت کنند، مقدمات استقبال، اسکان و تغذیه آنان برنامه‌ریزی شود.
رئیس ستاد عتبات عالیات آذربایجان غربی یادآور شد: زائران باید برای حضور در آئین پیاده‌روی اربعین حسینی، دو دز واکسن خود به علاوه دز یادآور را دریافت کرده باشند و حتماً در سامانه ثبت نام کنند.
وی با اشاره به اینکه قبل از شیوع کرونا در سال ۹۸ از استان ۱۴ موکب دایر شده بود افزود: امسال بعد از شیوع ویروس کرونا ضمن افزایش تعداد موکب ها پیش بینی می‌شود در زمینه اعزام زائر از استان نیز شاهد افزایش قابل توجهی باشیم.

منبع : مهر نیوز