۳۰۰ روستای لرستان برق‌رسانی شد/ تلاش برای کمترین خاموشی در ۱۴۰۱

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، فریدون خودنیا ظهر چهارشنبه در جلسه هم‌اندیشی و تبادل تجربیات در حوزه فنی و مهندسی با حضور مدیران عامل، معاونین و مدیران شرکت‌های توزیع برق استان لرستان و همدان اظهار داشت: مهمترین و اصلی ترین موضوع این جلسه ارائه راهکارها و تبادل اطلاعات بین دو شرکت توزیع برق استان همدان […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، فریدون خودنیا ظهر چهارشنبه در جلسه هم‌اندیشی و تبادل تجربیات در حوزه فنی و مهندسی با حضور مدیران عامل، معاونین و مدیران شرکت‌های توزیع برق استان لرستان و همدان اظهار داشت: مهمترین و اصلی ترین موضوع این جلسه ارائه راهکارها و تبادل اطلاعات بین دو شرکت توزیع برق استان همدان و لرستان برای عبور از پیک بار سال ۱۴۰۱ است.

وی با اشاره به اینکه هر استانی با توجه به شرایط جغرافیایی نیازمند اقدامات مربوط به خودش است، گفت: در استان لرستان با توجه به تعداد زیاد روستاها، مهمترین مورد برق رسانی روستایی است.

۳۰۰ روستای لرستان برق رسانی شدند

خودنیا با بیان اینکه از سال ۹۵ تاکنون تقریباً ۳۰۰ روستای لرستان برق رسانی شده‌اند، یادآور شد: این میزان برق رسانی با توجه به شرایط کوهستانی و صعب العبور بودن راه‌های دسترسی باید گفت در سطح کشور کم نظیر بوده و در نهایت انجام این اقدام موجب رونق تولید و کشاورزی در روستاها و همچنین مهاجرت معکوس از شهر به روستا شده است.

وی با اشاره به اهمیت کاهش تلفات، گفت: با توجه به اینکه شبکه‌های توزیع برق استان از لحاظ ایمنی و فنی در سطح استاندارد هستند، بیشتر تلفات در حوزه غیر فنی (برق‌های غیرمجاز، دستکاری لوازم اندازه گیری و…) بوده که خوشبختانه با اقدامات انجام شده توانستیم در سال ۱۴۰۱ به هدف تعیین شده از سوی شرکت توانیر برسیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان اظهار داشت: تمامی مشترکین دیماندی و تعداد قابل توجهی از مشترکین پرمصرف عادی به کنتورهای فهام (هوشمند) مجهز بوده که از این تعداد ۸۰ درصد به صورت آنلاین رؤیت پذیر هستند.

وی ادامه داد:: ۲۰ درصد باقی مانده به دلیل نامناسب بودن بسترهای مخابراتی قابل رؤیت نیست که با توجه به جلساتی که با شرکت مخابرات برگزار شده است در آینده نزدیک در صورت آماده شدن بستر مخابراتی به صورت آنلاین رؤیت پذیر خواهند شد.

خودنیا افزود: همچنین ۱۰۰ درصد کنتورهای آنلاین فهام مستقیم عادی از راه دور قابلیت کنترل پذیری را دارند.

در همه شهرک‌های صنعتی لرستان نیروگاههای تولید پراکنده احداث شد

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: در تمامی شهرک‌های صنعتی سطح استان خوشبختانه نیروگاههای تولید پراکنده از ۳.۵ تا ۸ مگاوات توسط بخش خصوصی احداث و مورد بهره برداری قرار گرفتند که این مهم در پی منویات مقام معظم رهبری در ارتباط با پدافند غیر عامل و همچنین افزایش رضایتمندی تولید کنندگان در شهرک‌های صنعتی انجام شده است.

وی افزود: از سال ۹۵ تاکنون ۱۵۰ دستگاه «سکشن آنالایزر» و «سکسیونر» قابل قطع بر روی شبکه‌های برق استان نصب شده که تعداد ۸۰ دستگاه آنها قابلیت کنترل پذیری برای انجام مدیریت بار از راه دور را دارند که انجام این اقدامات باعث افزایش قدرت مانوردهی و پایداری شبکه‌های برق در سطح استان شده است.

خودنیا گفت: امیدواریم با این اقدامات و دیگر اقدامات در نظر گرفته شده و برنامه ریزی شده پیک بار ۱۴۰۱ را با کمترین خاموشی سپری کنیم.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان همدان هم در این جلسه اظهار داشت: این جلسه دومین جلسه هم اندیشی بین شرکت‌های توزیع برق استان لرستان و همدان است که امیدواریم این برنامه در آینده نیز ادامه داشته باشد.

سهرابی افزود: برگزاری این جلسات موجب انتقال تجربیات همکاران می‌شود و در نهایت می‌تواند منجر به اتخاذ بهترین راهکارها برای مواجهه با مشکلات و باعث افزایش بهره وری و همچنین رضایتمندی مشترکان شود.

بنابراین گزارش، در ادامه جلسه معاونان و مدیران به تبادل نظر و گفت و گو پرداختند و پس از پایان جلسه بازدیدی از شبکه‌ها و تأسیسات برقی استان به عمل آمد.

منبع : مهر نیوز