۳۳ هزار معلم ورزش آموزش های نجات غریق را فرا می گیرند

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مهدی حیدری شامگاه دوشنبه در حاشیه برگزاری مجمع سالانه هیئت نجات غریق و غواصی استان زنجان گفت: طبق تفاهم نامه منعقد شده با وزارت آموزش و پرورش مقرر شد ۳۳ هزار معلم ورزشی در یک بازه زمانی مشخص آموزش‌های نجات غریق را فرا بگیرند که در نهایت مروج مباحث نجات […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مهدی حیدری شامگاه دوشنبه در حاشیه برگزاری مجمع سالانه هیئت نجات غریق و غواصی استان زنجان گفت: طبق تفاهم نامه منعقد شده با وزارت آموزش و پرورش مقرر شد ۳۳ هزار معلم ورزشی در یک بازه زمانی مشخص آموزش‌های نجات غریق را فرا بگیرند که در نهایت مروج مباحث نجات غریق و پیشگیری از غرق شدگی برای ۱۴ میلیون دانش آموز خواهند بود.
وی افزود: دوره‌های مدرسی را با تکیه بر توانمندی نیروهای بروز مدرس داخلی برگزار کردیم، برگزاری پیش آزمون مدرسی نیز سطح خروجی این دوره را بالاتر برد.
رئیس فدراسیون نجات غریق و غواصی با بیان اینکه طرح اشتغال‌زایی در آینده‌ای نزدیک ناجیان غریق در آینده نزدیک تدوین می‌شود، گفت: در این طرح با عنوان غواصی استخری در صددیم در مرحله اول غواصی را در استخرها آموزش داده و در مراحل بعدی در دریاها با مجوز باشگاه غواصی این آموزش‌ها را دیده و با حامیان مالی نیز قرار دادهای سودآور بسته شود.
حیدری افزود: دولت امسال ۲۰۰ میلیارد تومان به دستمزد ناجیان سواحل اختصاص داده که به همین جهت دستمزد این ناجیان چند برابر افزایش می‌یابد و این مهم برای نخستین بار بعد از انقلاب در دولت مردمی اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: مدرسین نجات غریق اجازه کار در سدها را ندارند و جستجوی اجساد نیز از وظایف قانونی آتش‌نشانی و هلال احمر است و این دو سازمان تجهیزات مناسب برای این کار را در اختیار دارند و آموزش تند آب دیده‌اند.
رئیس فدراسیون نجات غریق و غواصی در ادامه با بیان اینکه سامانه نظارت بر اماکن آبی مشترک با فدراسیون شنا در اختیار هیئت‌های ورزشی است و به صورت بانک اطلاعاتی در اختیار وزارت نیز قرار دارد، گفت: تمام اماکن آبی باید تأییدیه فنی با سرفصل‌های مشخص از هیئت شنا و نجات غریق داشته باشند لذا باید بازدیدهای دوره‌ای از سوی هیئتها انجام گیرد تا صدور مجوز از سوی ادارات ورزش و جوانان صورت گیرد.
حیدری در ادامه با تاکید بر لزوم آموزش ناجیان غریق به اقشار مختلف جامعه، افزود: نیروهای بسیج و عشایر را آموزش دادیم و از دل بسیج نیروهای امدادگر نجات غریق بسیج بیرون آمد که ماندگار شد و در سیل اخیر نیز بسیار کارآمد بود.