۳ اصل مهم در انتقاد منصفانه نسبت به دولت‌

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام و المسلمین محمد مطهرخو در نماز جمعه این هفته شهرستان نائین، معترضان و منتقدان به دولت را به سه گروه تقسیم و اظهار کرد: گروه اول، منتقدان و معترضانی هستند که در دولت‌های گوناگون، رسانه و تریبون در اختیار داشتند اما در دولت‌های قبل چون دولت، باب میل […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام و المسلمین محمد مطهرخو در نماز جمعه این هفته شهرستان نائین، معترضان و منتقدان به دولت را به سه گروه تقسیم و اظهار کرد: گروه اول، منتقدان و معترضانی هستند که در دولت‌های گوناگون، رسانه و تریبون در اختیار داشتند اما در دولت‌های قبل چون دولت، باب میل آنها بود، چشمان خود را بر روی مسائل و مشکلات بسته بودند و صحبتی نمی‌کردند ولیکن اکنون غیر منصفانه به نقد می‌پردازند.
وی ادامه داد: منتقدان انقلابی، گروه دوم هستند که اگر چه تعلق خاطر به دولت سیزدهم دارند اما اینها چشم بر روی ضعف‌ها و نواقص نمی‌بندند و منصفانه برای اسلام به انتقاد می‌پردازند.
امام جمعه شهرستان نائین به گروه آخر اشاره و بیان کرد: گروه سوم، خود را انقلابی خطاب می‌کنند و به اینکه کدام دولت در رأس کار است، کاری ندارند و می‌گویند ما باید آزادی و حریت نقد و رسالت رسانه‌ای خویش را در هر حالتی انجام دهیم. اینها گاهاً با کلمات تند، غیر منصفانه به نقد به دولت می‌پردازند.
وی در ادامه گفت: از دیدگاه کارشناسی تقسیم عملکرد دولت به سه قسمت و سپس انتقاد به آن، راه درست مواجهه انتقادی است. اقدامات قابل تقدیر، نیازمند به اصلاح و نیازمند به تغییرات بنیادین و انقلابی در دولت، این سه بخش را تشکیل می‌دهند.
مطهرخو به اقدامات قابل تقدیر دولت سیزدهم اشاره و اظهار کرد: واکسیناسیون عمومی جامعه و بازگشت کشور به شرایط عادی، افزایش دیپلماسی اقتصادی و مثبت شدن تراز تجارت خارجی، ارتباط مفید و مؤثر با همسایگان، حضور در میان مردم، به ثمر رساندن طرح‌های طولانی مدت مانند آبرسانی به سنندج و همدان، راه اندازی صدها واحد تولیدی و کارخانجات تعطیل شده در دولت‌های قبل، اجرای طرح کاهش اسراف در مصرف آرد و نان، توسعه بیمه رایگان محرومان، مدیریت مصرف برق، راه اندازی درگاه‌های ثبت مجوز کسب و کار و موارد متعدد دیگر، برخی اقدامات دولت سیزدهم که قابل تقدیر است ولیکن بعضی از افراد اینها را نمی‌بینند.
وی افزود: تداوم حضور مدیران ضعیف، غیر انقلابی و غیر جهادی در سطوح مختلف، ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت، ضعف اطلاع رسانی در اقدامات دولت، ضعف نظارت بر بازار به خصوص بازار ارز و سکه و کالاهای اساسی و موارد دیگر، از اقداماتی هستند که باید اصلاح شود. برخی اقدامات باید تغییرات بنیادین و انقلابی یابد. برخی از این اقدامات در دیدار نخست رهبر معظم انقلاب با کابینه دولت آقای رئیسی عنوان شده است که باید در دستور کار قرار گیرد.
انتقادات غیرمنصفانه نسبت به دولت
مطهرخو، وضعیت فعلی اقتصادی کشور و ترمز بریدن قیمت دلار و خودرو را باعث به چشم نیامدن اقدامات خوب دولت و انتقادات غیرمنصفانه دانست و گفت: کسانی که دلسوز این نظام و انقلاب اند، شبهات اقتصادی دولت را در کنار نقد منصفانه پاسخ و مردم را آگاه کنند. تبیین فقط در مسائل سیاسی نیست، تبیین در مسائل اقتصادی در شهرستان دیده نشده است در صورتی که این مسئله مهم‌تر است. اگر تبیین در مسائل اقتصادی صورت نگیرد، مردم نا امید و دلسرد می‌شوند. حضرت آقا در کلام خود از تزریق امید به مردم سخن گفتند. باید این مهم توسط کسانی که بیان خوب و مطالعه کافی دارند به صورت کارشناسانه انجام شود.
وی با اشاره به سوالات اقشار مختلف در باب مسائل اقتصادی، در پاسخ به این سوال که چرا وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم نا مناسب است، بیان کرد: هرچند که وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست اما وضعیت معیشتی مردم در کشور بدین گونه که رسانه‌های بیگانه مطرح می‌کنند نیز نیست. البته ما منکر مشکلات اقتصادی در کشور نیستیم. به نسبت سایر کشورهای دنیا، ایران در رتبه سوم ارزان‌ترین هزینه انرژی دنیا قرار دارد. در سرانه آموزش نیز همین‌گونه است. با وجود اینکه در بعضی از کشورها، تورم چند صد درصدی، در کشور ما تورم نزدیک ۵۰ درصد است. مردم گرفتار هستند و مسائل اقتصادی، کمر بعضی از اقشار را خم کرده است اما باید در برابر جریانات رسانه‌ای دشمن، دقت کنیم.
مطهرخو در پاسخ به سوال چرایی سامان نپذیرفتن وضعیت اقتصادی کنونی کشور، گفت: علاوه بر اینکه ما در جنگ اقتصادی هستیم و در این شکی نیست، متأسفانه سیاستگذاری‌های اقتصادی برای دوران صلح و ثبات تنظیم شده و این غلط است. در هیچ کتب و منابع گوناگون اقتصادی، به جنگ اقتصادی و تحریم اشاره‌ای نکرده است. این نوع اقتصاد نئولیبرال برای دوران صلح بوده و نه دوران جنگی که بر کشور ما تحمیل شده است.
وی اضافه کرد: آن زمان که آرامش در جامعه نباشد، زمینه تخریب اقتصاد فراهم می‌شود چرا که از ذهن نا آرام، رفتار اشتباه و نامناسب مانند احتکار و گران فروشی سر می‌زند. در پرانتز خطاب به مسئولان شهرستان عرض کنم که نظارت بر بازار در شهرستان نائین بسیار ضعیف است. باید این نظارت‌ها تقویت شود و با کسانی که اجناس را بی رویه و بدون دلیل گران می‌فروشند، برخورد شود.
به گفته وی، پیوست تبیین کار اقتصادی، کار فرهنگی جدی است تا اذهان مردم آرام شود و بدانند این تصور که ما بدبخت‌ترین مردم دنیا هستیم، ثمره جنگ رسانه‌ای دشمن است.

منبع : خبرگزاری مهر