۴۰۰ هزار تن سیب آذربایجان غربی آماده صادرات به بازارهای هدف

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، خسرو شهبازی عصر سه شنبه در آئین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی در ارومیه، اظهار کرد: از چهار میلیون تن سیب درختی تولیدی کشور، یک تا ۱.۵ میلیون تن توسط کشاورزان این منطقه تولید می‌شود. وی اضافه کرد: با حمایت استاندار آذربایجان غربی و مشارکت […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، خسرو شهبازی عصر سه شنبه در آئین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی در ارومیه، اظهار کرد: از چهار میلیون تن سیب درختی تولیدی کشور، یک تا ۱.۵ میلیون تن توسط کشاورزان این منطقه تولید می‌شود.
وی اضافه کرد: با حمایت استاندار آذربایجان غربی و مشارکت بخش خصوصی در یک سال اخیر با راه اندازی واحدهای سورت و بسته بندی مکانیزه در سطح استان، سیب پادرختی که در گذشته برای استان یک معضل بود، در حال حاضر با انجام فرایندهای تکمیلی به یک محصول باارزش صادراتی تبدیل و در حال حاضر ۴۰۰ هزار تن محصول آماده صادرات به بازارهای هدف شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: پیش از راه اندازی واحدهای سورت و بسته بندی مکانیزه، سیب درختی صادراتی استان بعد از رسیدن به کشور مقصد دوباره بسته‌بندی و سورت می‌شد که از کیفیت محصول کاسته می‌شد که این مشکل تا حدود زیادی رفع شده است.
وی با بیان اینکه درصدد برندسازی برای سیب استان در راستای توسعه صادرات و یافتن بازارهای جدید خارجی هستیم، افزود: هم اکنون سیب درختی استان سایزبندی شده و با وزن بندی خود به کشورهایی مثل روسیه، پاکستان، هندوستان، عربستان، ازبکستان وهمچنین کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.
شهبازی افزود: برگزاری پنل تخصصی پرسش و پاسخ با حضورمحققین و کارشناسان موضوعی سازمان و مسئولین پارک علم و فناوری، کارگاه آموزشی آشنایی با هواشناسی کشاورزی، بازدید از مزرعه نوآور، باغ نمایشی و یکی از مراکز جهاد کشاورزی توسط شرکت‌های دانش بنیان و خبرگان کشاورزی حاضر در نمایشگاه ازاهم برنامه‌های گردهمایی ویژه شتاب بخشی کشاورزی دانش بنیان با محوریت خبرگان کشاورزی در ارومیه است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: استان آذربایجان غربی به عنوان قطب تولید محصولات کشاورزی در کشور مطرح است و در تولید اکثر محصولات باغی و زراعی دارای رتبه‌های برتر کشوری هستیم.
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی، باغبانی، نهاده‌ها، روش‌های نوین آبیاری و آبرسانی، تجهیزات گلخانه‌ای، کشاورزی دانش بنیان و نوآور، ابزار ملی برای حفظ آب، خاک، حیات و محیط زیست از امروز لغایت ۳ آذرماه به مدت چهار روز درمحل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ارومیه آغاز به کار کرد.

منبع : مهر نیوز