۴۵ هزار متر مربع فرش دستباف در خراسان‌جنوبی تولید شد

محمد حسن کامیابی مسک در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود ۴۵ هزار متر مربع توسط هنرمندان قالیباف خراسان‌جنوبی بافته شده است، گفت: ارزش ریالی این فرش‌های دستباف ۹۰ میلیارد تومان بوده است. رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه این میزان فرش […]

محمد حسن کامیابی مسک در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود ۴۵ هزار متر مربع توسط هنرمندان قالیباف خراسان‌جنوبی بافته شده است، گفت: ارزش ریالی این فرش‌های دستباف ۹۰ میلیارد تومان بوده است.
رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه این میزان فرش در سه ماهه سال جاری توسط ۵۰ هزار بافنده تولید شد، اظهارکرد: آمار فرش‌های تولیدی از ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییر چندانی نداشته است.
کامیابی مسک بیان کرد: از جمله نقوش معروف فرش دستباف خراسان‌جنوبی می‌توان به خشتی، طرح نائین، نقوش ایلیاتی و تولیدات ریزه ماهی اشاره کرد.
وی یادآور شد: متأسفانه در خراسان جنوبی کمتر از ۶ درصد بافندگان فرش دستبافت تحت پوشش بیمه قرار دارند و بیش از ۹۴ درصد در انتظار بیمه بوده و همچنان با مشکلات نداشتن بیمه مطلوب دست و پنجه نرم می‌کنند که در این زمینه باید تدبیری اندیشید.
رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی ادامه‌داد: نمی‌توان گفت که تولید فرش دستباف مربوط به کدام یک از شهرهای خراسان‌جنوبی است چرا که در بیشتر روستاهای استان از روستاهای درمیان و بیرجند و قاین و خوسف و… و. دارقالی برپا است.
کامیابی مسک بیان‌کرد: هرچند مسائلی چون نبود بازار فروش مناسب جهانی به واسطه تحریم‌ها و مشکل برگشت ارز در حوزه تولید فرش دستباف این هنر ارزشمند ایرانی مانع ایجاد کرده است ولی بافندگان خراسان‌جنوبی به امید آینده‌ای بهتر و روشن همچنان گره بر دار قالی می‌زنند و زیبایی خلق می‌کنند.