۵۳ درصد صادرات به عراق از طریق مرزهای کرمانشاه انجام می‌شود

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، بهزاد باباخانی بعد از ظهر پنجشنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات استان کرمانشاه اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا از طریق مرزهای مبادلاتی استان کرمانشاه به عراق صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۹ حدود ۱۵ درصد […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، بهزاد باباخانی بعد از ظهر پنجشنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات استان کرمانشاه اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا از طریق مرزهای مبادلاتی استان کرمانشاه به عراق صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۹ حدود ۱۵ درصد رشد داشته است.
وی افزود: ۵۳ درصد از کل صادرات کشور به عراق در سال ۱۴۰۰ از طریق مرزهای مبادلاتی استان کرمانشاه انجام شده است.
معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه تصریح کرد: همچنین سهم استان کرمانشاه از کل صادرات کشور به لحاظ ارزش ۱۰ درصد و به لحاظ وزنی ۱۲ درصد است.
باباخانی گفت: پنج استان با کشور عراق مرز مشترک دارند که در این میان سهم استان کرمانشاه به تنهایی ۵۳ درصد از کل صادرات کشور به عراق در سال ۱۴۰۰ است که در حوزه صادرات غیرنفتی این رقم ۴۳ درصد است.
وی این میزان از صادرات را به دلیل جایگاه مناسب مبادلاتی استان کرمانشاه دانست و بیان کرد: استان کرمانشاه به صورت همزمان با ۲ بخش کردی و عربی دارای مرز مشترک است و تعداد مرزهای مشترک کرمانشاه هم بیشتر از دیگر استان‌های همجوار با عراق است و می‌توان با یک برنامه‌ریزی مناسب این سهم را افزایش داد.
معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه همچنین خواهان استفاده از ظرفیت‌های مرزی برای واردات کالاهای مورد نیاز استان شد و گفت: برای بهره گیری بهتر از این ظرفیت ابتدا نیاز است که موضوع تأثیر افزایش واردات بر وضعیت اقتصادی استان کرمانشاه و همچنین راهکارهای افزایش ظرفیت‌های وارداتی استان مورد بحث و بررسی کارشناسانه قرار گیرد.
باباخانی همچنین خواهان نظارت بیشتر گمرک بر جلوگیری از قاچاق کالا به ویژه در حوزه کالاهای اساسی شد.

منبع : مهر نیوز