۶۰۰ هزار نفر در درگیری‌های شمال اتیوپی کشته شدند

به گزارش سردبیر پرس، «اولوسگون اوباسانجو» رئیس جمهور سابق نیجریه و میانجی اصلی مذاکرات صلح اتحادیه آفریقا در گفت‌وگو با «فایننشال‌تایمز» اعلام کرد در درگیری‌های ۲ سال اخیر در شمال اتیوپی دست‌کم ۶۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند. وی دراین‌باره گفت: در درگیریهای بین ارتش اتیوپی و شبه‌نظامیان «جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای» در شمال اتیوپی تاکنون […]

به گزارش سردبیر پرس، «اولوسگون اوباسانجو» رئیس جمهور سابق نیجریه و میانجی اصلی مذاکرات صلح اتحادیه آفریقا در گفت‌وگو با «فایننشال‌تایمز» اعلام کرد در درگیری‌های ۲ سال اخیر در شمال اتیوپی دست‌کم ۶۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.
وی دراین‌باره گفت: در درگیریهای بین ارتش اتیوپی و شبه‌نظامیان «جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای» در شمال اتیوپی تاکنون دست‌کم ۶۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.
به گفته اوباسانجو، وقتی نوامبر پارسال، توافق‌نامه صلح بین شبه‌نظامیان تیگرای و دولت مرکزی در پرتوریا امضاء شد، مقامات اتیوپی اعلام کردند این توافق‌نامه مانع مرگ روزانه هزار نفر می‌شود.
درگیری بین ارتش و شورشیان تیگرای از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شد؛ چهارشنبه پیش عناصر تیگرای اعلام کردند طبق مفاد توافق‌نامه صلح سلاح‌های سنگین خود را تحویل دولت مرکزی داده‌اند.
«گتاچو ردا» سخنگوی شبه‌نظامیان جبهه آزادی بخش تیگرای با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که در چارچوب توافق صلح با دولت اتیوپی، سلاح‌ های سنگین خود را به هیات ناظران اتحادیه آفریقا تحویل داده‌ اند. تلویزیون تیگرای هم لحظات تحویل سلاح‌ های سنگین شبه نظامیان این گروه به ارتش اتیوپی را پخش کرد. ارتش اتیوپی نیز اعلام کرد که نام این گروه از فهرست گروه‌ های تروریستی حذف خواهد ش
پس از برقراری توافق صلح در نوامبر ۲۰۲۲ (۲۲ آبان)، بازگشت زندگی به روال عادی خود در منطقه تیگرای آغاز و ۲ هفته پیش پروازها به این منطقه از سرگرفته شد.

منبع : مهر نیوز