۶۸ میلیارد تومان جذب سرمایه برای شرکت‌های فناور اصفهان انجام شد

جعفر قیصری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس افزود: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در جهت حمایت از شرکت های فناور و کمک به تجاری سازی ایده های نوآورانه، روش ها و زمینه های مختلفی را برای تامین مالی آنها فراهم و تسهیل می کند که جذب سرمایه، پرداخت تسهیلات و مشارکت […]

جعفر قیصری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس افزود: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در جهت حمایت از شرکت های فناور و کمک به تجاری سازی ایده های نوآورانه، روش ها و زمینه های مختلفی را برای تامین مالی آنها فراهم و تسهیل می کند که جذب سرمایه، پرداخت تسهیلات و مشارکت مستقیم از جمله آنهاست.
وی اظهار داشت: سال گذشته جذب سرمایه برای شرکت‌ها و موسسه های فناور مستقر در این شهرک از طرق مختلف مانند طرح هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، طرح تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پانزدهمین جشنواره فن‌آفرینی شیخ بهایی، یارانه تجاری‌سازی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مشارکت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ۵۶ شرکت انجام شد.
قیصری، میزان جذب سرمایه از محل طرح هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی را ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، طرح تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، یارانه تجاری‌سازی فناوری وزارت علوم یک میلیارد تومان و سرمایه گذاری بخش خصوصی ۲۰ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: در پانزدهمین جشنواره فن‌آفرینی شیخ بهایی که سال گذشته برگزار شد ۱۶ میلیارد تومان جذب سرمایه برای ۱۲ شرکت دانش بنیان صورت گرفت.
پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان سال گذشته با هدف توسعه شرکت‌های دانش بنیان و صنعت ساز و جذب سرمایه گذار برای آنها در اصفهان برگزار شد.
وی با بیان اینکه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اقدام به سرمایه گذاری و مشارکت با شرکت‌های فناور با هدف کمک به تجاری‌سازی و توسعه بازار محصولات و خدمات شرکت‌های فناور نیز کرده است، اضافه کرد: در سال ۹۹ نتایج خوبی در این زمینه حاصل شد و شهرک در عملیاتی کردن ۱۱ طرح با سرمایه گذاری ۹ میلیارد و یکصد میلیون تومان مشارکت مالی داشت.
رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خاطرنشان کرد: مشارکت این مرکز در اجرای طرح های فناور در چهار سال گذشته رشد خوبی داشت بطوریکه از یک طرح در سال ۹۶ با ۱۵۰ میلیون تومان به ۱۱ طرح در سال ۹۹ با ۹ میلیارد تومان سرمایه گذاری رسید.
قیصری با اشاره به اینکه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در سال گذشته زمینه تامین مالی شرکت‌های فناور را از طریق دریافت تسهیلات به مبلغ بیش از ۶۴ میلیارد تومان برای ۲۷۲ شرکت فراهم کرد، گفت: برخی از این تسهیلات شامل وام ضروری شهرک به میزان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون، وام ساخت و ساز صندوق نوآوری و شکوفایی به میزان ۱۳ میلیارد، صندوق پژوهش و فناوری اصفهان به میزان ۳۲ میلیارد و وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به میزان ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.
وی سایر تسهیلات مالی ارایه شده به واحدهای فناور را از محل صندوق نوآوری و شکوفایی ویژه شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان آسیب‌دیده از دوران کرونا به میزان ۲ میلیاد و ۳۵۰ میلیون، صندوق نوآوری و شکوفایی ویژه شرکت‌های غیر دانش‌بنیان آسیب‌دیده از شیوع کرونا به میزان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، بانک سینا به میزان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون، صندوق نوآوری و شکوفایی (اشتغال پایدار بانک رسالت) پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون، بنیاد برکت ۸۴۰ میلیون، تسهیلات صادرات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۸۰۰ میلیون، صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران ۶۰۰ میلیون و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به میزان سه میلیارد تومان اعلام کرد.
قیصری، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را یکی از نهادهای حمایتی و پشتیبانی واحدهای فناور خواند و اظهار داشت: در سال جاری که از سوی رهبر انقلاب اسلامی به ” تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ” نامگذاری شد تغییر ساختاری و بازنگری در ماموریت های معاونت پشتیبانی این شهرک را در دستور کار داریم تا این شعار هرچه بهتر و بیشتر محقق شود.
رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیان اینکه امسال پشتیبانی های جدیدی مانند افزایش سقف حمایت های مالی تا سه برابر اضافه می شود، افزود: مشاوره و آموزش برای توسعه کسب و کار دانش بنیان نیز از دیگر برنامه های پشتیبانی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است.
وی خاطرنشان کرد: مشارکت این شهرک در تجاری سازی محصولات و خدمات واحدهای فناور نیز یکی از پشتیبانی هاست بطوریکه شهرک مقداری از منابع خود را در صندوق های مالی به مشارکت می گذارد و از این طریق پشتیبانی های جدیدی برای جذب سرمایه گذار بوجود می آید.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به‌عنوان نخستین سازمان مؤسس مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در کشور فعالیت اجرایی خود را از سال ۱۳۸۰ با هدف حمایت و هدایت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان آغاز کرد و اکنون بیش از ۵۸۰ شرکت دانش‌بنیان و واحد فناور با گردش مالی سه هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان و اشتغال بیش از هفت هزار و ۸۰۰ دانش‌آموخته دانشگاهی در آن مستقر است.
این شهرک دارای سه پارک علم و فناوری، هشت مرکز رشد فناوری، پنج مرکز نوآوری و شکوفایی و مرکز علم و فناوری کودکان و نوجوانان در ۵۲۰ هکتار است.
اصفهان به عنوان استان پیشرو در راه‌اندازی مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری که نخستین زمینه‌های رسمی شکل‌گیری شرکت‌های دانش بنیان را به وجود آورد حدود ۱۰ درصد از واحدهای فناور و دانش‌بنیان کشور را در خود دارد و دومین استان کشور در این زمینه است.