۷۱ ‌تبعه خارجی در اردستان علیه سرخک واکسینه شدند

حسن ذبیحی در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس، اظهار داشت: بیماری سرخک از نوع بیماری‌های بثوری تب داراست که به صورت ضایعات جلدی پدیدار می‌شود و از نوع ویروسی بوده که منبع آن نیز انسان است. وی افزود: راه انتقال ویروس سرخک از طریق ترشحات تنفسی است، این ویروس بسیار مسری است به‌گونه ای که […]

حسن ذبیحی در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس، اظهار داشت: بیماری سرخک از نوع بیماری‌های بثوری تب داراست که به صورت ضایعات جلدی پدیدار می‌شود و از نوع ویروسی بوده که منبع آن نیز انسان است.

وی افزود: راه انتقال ویروس سرخک از طریق ترشحات تنفسی است، این ویروس بسیار مسری است به‌گونه ای که می‌توان آن را از مسری‌ترین بیماری‌های ویروسی حاد دانست که از طریق تنفس منتقل می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان تصریح کرد: خوشبختانه طی سالیان سال با توجه به واکسیناسیونی که علیه بیماری سرخک در کشور انجام شده است این بیماری تحت کنترل درآمده اما در کشورهای همسایه به دلیل مشکل در نظام سلامت و مراقبت اگر پیک سرخک در آن کشورها ایجاد شود به دلیل جابجایی جمعیت احتمال شیوع در کشورهای دیگر نیز وجود دارد.

ذبیحی با بیان اینکه سرخک بیشتر در بین کودکان شیوع پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: افراد بزرگسال هم اگر واکسیناسیون و ایمن سازی آنها در برابر این بیماری انجام نشده باشد ممکن است به سرخک مبتلا شوند.

وی درخصوص شدت و ضعف سرخک، تاکید کرد: این بیماری علی‌رغم اینکه می‌تواند خود به خود بهبودیابنده باشد و بدون نیاز به دارو درمان شود اما ممکن است در برخی موارد عوارض‌های شدیدی نیز داشته و بخش‌های دیگر بدن را نیز درگیر کند و حتی کشنده هم باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان خاطرنشان کرد:درحال حاضر هیچ مشکلی از لحاظ تأمین واکسن سرخک در شهرستان وجود ندارد و این واکسن در شهرستان موجود است که تحت عنوان واکسن mmr در دو نوبت تزریق می‌شود.

واکسیناسیون ۷۱ اتباع خارجی علیه سرخک در اردستان

ذبیحی ادامه داد: با توجه به طغیان سرخک در کشور افغانستان و متعاقب آن افزایش موارد این بیماری در کشور، اقداماتی از جمله تشکیل تیم‌های سیاری، ورود به کلنی ها و جمعیت اتباع خارجی و بیماریابی فعال در جمعیت اتباع از نظر سرخک و سرخجه در شهرستان اردستان انجام می‌شود

وی با اشاره به بررسی سوابق واکسیناسیون اتباع خارجی شهرستان، خاطر نشان کرد: تاکنون ۷۱ اتباع خارجی ۹ تا ۳۰ سال جدیدالورود در سال جدید میلادی به ایران و منطقه با واکسن MMR واکسینه شدند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان تاکید کرد: خوشبختانه پوشش ایمن سازی و واکسیناسیون در سطح شهرستان ۱۰۰ درصد است ولی افراد افاغنه به دلیل متغیر بودن تعداد آنها و اینکه دائم درحال جابجایی بین شهرها هستند جز این آمار نبوده اما افاغنه تحت پوشش بهداشت شهرستان، تحت مراقبت هستند و وضعیت واکسیناسیون آن‌ها بررسی می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر