۱۴ فوبیا عجیب و غریب که وجود دارند/ فوبیا؛ از عشق تا لمس شدن!

سردبیر پرس – فوبیا یک ترس مداوم، بیش از حد و واهی از یک شی، شخص، حیوان، فعالیت یا موقعیت است. این یک نوع اختلال اضطرابی است. فرد مبتلا به فوبیا یا تلاش می کند از چیزی که موجب ترس وی می شود، پرهیز کرده یا آن را با اضطراب و پریشیانی شدید تحمل کند. […]

سردبیر پرس – فوبیا یک ترس مداوم، بیش از حد و واهی از یک شی، شخص، حیوان، فعالیت یا موقعیت است. این یک نوع اختلال اضطرابی است. فرد مبتلا به فوبیا یا تلاش می کند از چیزی که موجب ترس وی می شود، پرهیز کرده یا آن را با اضطراب و پریشیانی شدید تحمل کند.
برخی فوبیاها بسیار خاص و محدود هستند. به عنوان نمونه، می توان به آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوت ها) یا آیلوروفوبیا (ترس از گربه) اشاره کرد. در این حالت، فرد با پرهیز از چیزی که موجب ایجاد ترس در وی می شود، نسبتا بدون اضطراب زندگی می کند.
برخی فوبیاها در مکان ها یا موقعیت های گسترده تری موجب بروز مشکل می شوند. به عنوان نمونه، علائم آکروفوبیا (ترس از ارتفاع) می تواند با نگاه کردن به بیرون از پنجره یک ساختمان اداری یا رانندگی از روی یک پل مرتفع ایجاد شوند. کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای کوچک و بسته) می تواند حتی هنگام سوار شدن به آسانسور یا استفاده از یک توالت کوچک شکل بگیرد.
در موارد شدید، فوبیا ممکن است شغل، محل کار، مسیر رانندگی، فعالیت های تفریحی و اجتماعی یا محیط خانه فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
در ادامه با ۱۴ فوبیا که شاید نام آنها را کمتر شنیده باشید، بیشتر آشنا می شویم.
هافوفوبیا (Haphephobia)

هافوفوبیا به عنوان ترس بیمار گونه از لمس شدن تعریف می شود. افراد بسیاری دوست ندارند تا توسط غریبه ها لمس شوند. اما لمس افراد مبتلا به هافوفوبیا توسط هر فرد دیگری، حتی اعضای خانواده یا دوستان می تواند موجب ناراحتی و پریشانی قابل توجهی در آنها شود. برای برخی افراد، ترس از لمس مختص به یک جنسیت است.
دورافوبیا (Doraphobia)

دورافوبیا به عنوان ترس از دست زدن به پوست یا خز یک حیوان تعریف می شود. این ترس غیر عادی و مداوم از پوست یا خز را شامل می شود. افراد مبتلا به این فوبیا تلاش می کنند از تماس با حیوانات خزدار مانند سگ ها، گربه ها، روباه ها، و خرگوش ها پرهیز کنند.
این فوبیا ممکن است با داستان های دوران کودکی مانند گرگ های بد بزرگ و دیگر شکارچیان خزدار مرتبط باشد. ترس از انتقال بیماری ها یکی دیگر از عوامل موثر است.
ارموفوبیا (Eremophobia)

ارموفوبیا به عنوان ترس بیمارگونه از تنهایی تعریف می شود. این شرایط به نام های اتوفوبیا، ایزولوفوبیا یا مونوفوبیا نیز شناخته می شود. به عنوان یک فوبیا، این ترس لزوما یک ترس واقعی نیست.
اگرچه ممکن است فرد بداند از نظر فیزیکی در امان است، اما همچنان از غریبه ها یا مزاحمان، مورد بی مهری قرار گرفتن، قرار گرفتن در شرایط اضطراری بدون کمک، یا تجربه دیگر رویدادهای غیر منتظره بدون دسترسی به کمک بترسد.
ارگوفوبیا (Ergophobia)

ارگوفوبیا به عنوان ترس یا بیزاری از کار یا محل کار تعریف می شود. این یک ترس شدید، غیر منطقی و ناتوان کننده از کار کردن و ویژگی های کار، مانند وظایف خاص، روابط اجتماعی یا جلسات سخنرانی است.
به منظور تشخیص ارگوفوبیا، علائم باید برای بیش از شش ماه پایدار باشند و احتمال دیگر اختلالات سلامت رفتاری از جمله اختلال هراس، اختلال وسواس فکری-عملی، اضطراب جدایی و اضطراب اجتماعی رد شوند.
هیپنوفوبیا (Hypnophobia)

هیپنوفوبیا به عنوان ترس بیمار گونه از خواب تعریف می شود. افراد ممکن است به دلایل مختلف از به خواب رفتن هراس داشته باشند که از آن جمله می توان به ترس از بیدار نشدن و بروز اتفاقات بد هنگام خواب اشاره کرد.
نداشتن خواب کافی بسیار مضر است و می تواند به طیف گسترده ای از مشکلات از جمله افسردگی منجر شود. افراد مبتلا به هیپنوفوبیا ممکن است از بی خوابی رنج ببرند.
برونتوفوبیا (Brontophobia)

برونتوفوبیا به عنوان ترس غیرعادی از رعد و برق تعریف می شود. این ترس غیر عادی و مداوم از رعد و برق موجب اضطراب بی مورد می شود، حتی زمانی که فرد مبتلا می داند که رعد و برق هیچ تهدیدی برای وی محسوب نمی شود.
هنگامی که این افراد طی طوفان های رعد و برق در فضای آزاد حضور دارند اضطراب بیش از حد را تجربه می کنند. همچنین، هنگامی که در فضای داخل ساختمان هستند ممکن است زیر تخت یا میز، پشت مبل یا درون کمد پنهان شوند.
کاکورافیوفوبیا (Kakorrhaphiophobia)

کاکورافیوفوبیا به عنوان ترس غیر عادی، مداوم و غیر منطقی از شکست تعریف می شود. در موارد بالینی، این شرایط ناتوان کننده است زیرا ترس حتی از کوچک ترین شکست به اندازه ای شدید است که فرد را از انجام هر کاری باز می دارد.
کاکورافیوفوبیا شدیدترین نسخه از چیزی است که همه ما ممکن است هنگامی که تصمیم به کسب یک مهارت جدید می گیریم، تجربه کنیم: تردید، عدم اطمینان، اضطراب در مورد توانایی خود و ترس از آنچه دیگران فکر خواهند کرد.
اوفیدیوفوبیا (Ophidiophobia)

اوفیدیوفوبیا به عنوان ترس شدید و غیر طبیعی از مارها تعریف می شود. این ترس ممکن است با هرپتوفوبیا (ترس از همه خزندگان) مرتبط باشد.
بسیاری از مردم تا حدی از مارها می ترسند. اما اوفیدیوفوبیا به اندازه ای شدید است که در زندگی، سلامت یا احساس امنیت فرد اختلال ایجاد می کند.
تافوفوبیا (Taphephobia)

تافوفوبیا به عنوان ترس از زنده به گور شدن تعریف می شود. پیش از دوران پزشکی مدرن، این فوبیا چندان غیر منطقی نبود. در طول تاریخ، موارد متعددی از زنده به گور شدن تصادفی افراد وجود داشته اند.
اگرچه اعتماد عمومی به حرفه پزشکی و توانایی آن در تشخیص دقیق مرگ موجب کاهش ترس از دفن زودرس پس از اوایل قرن بیستم شده است، اما در دهه های اخیر پس از گزارش اشتباهات پزشکی در تشخیص مرگ، دوره هایی از هشدار عمومی وجود داشته اند.
فوبوفوبیا (Phobophobia)

فوبوفوبیا به عنوان ترس شدید از ترس تعریف می شود. این اختلالی واقعی و پیچیده است که می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. فرد مبتلا به فوبوفوبیا ممکن است از احساسات فیزیکی ناشی از ترس مانند تنگی نفس، عرق کردن کف دست یا تپش قلب بترسد. آنها ممکن است احساس کنند که این علائم زندگی آنها را تهدید می کند یا می تواند موجب آسیب دائمی شود.
یا ممکن است این افراد از ابتلا به یک فوبیا خاص مانند کلاستروفوبیا هراس داشته باشند. اضطراب ناشی از پیش بینی یک فوبیای بالقوه در واقع می تواند به خود یک فوبیا تبدیل شود. بسیاری از افراد مبتلا به فوبوفوبیا از قبل به فوبیاها یا اختلالات سلامت روانی دیگر مبتلا هستند.
آناتیدافوبیا (Anatidaephobia)

آناتیدافوبیا به عنوان ترس غیر منطقی از این که یک اردک یا غاز شما را زیر نظر دارد، تعریف می شود.
آناتیدافوبیا ممکن است واقعی یا به صورت رسمی پذیرفته نشده باشد، اما این به معنای آن نیست که ترس از اردک یا غاز امکان پذیر نیست. ترس از پرندگان یا اورنیتوفوبیا (Ornithophobia) یک فوبیا واقعی است.
ایبوفوبیا (Aibohphobia)

ایبوفوبیا به عنوان ترس از پالیندروم (واژه، جمله، شعر یا اعدادی که خواندن آنها از چپ به راست یا راست به چپ به طور کامل یکسان است) تعریف می شود. به عنوان نمونه، می توان به گرگ و ۱۹۹۱ اشاره کرد.
گلوسوفوبیا (Glossophobia)

گلوسوفوبیا به عنوان ترس از سخنرانی عمومی تعریف می شود. برای افراد مبتلا به این فوبیا، صحبت کردن در جلو یک گروه از افراد دیگر می تواند موجب احساس ناراحتی و اضطراب شود. این می تواند لرزش غیر قابل کنترل، تعریق و تپش قلب را به همراه داشته باشد. همچنین، فرد ممکن است با احساس نیاز شدید به ترک اتاق یا وضعیتی که موجب استرس شده مواجه شود.
فیلوفوبیا (Philophobia)

فیلوفوبیا به عنوان ترس از عشق تعریف می شود. این ترس می تواند به اندازه ای شدید باشد که بر توانایی فرد برای داشتن روابط معنادار تاثیر منفی بگذارد.
یک جدایی دردناک، طلاق، رها شدن یا طرد شدن در دوران کودکی یا بزرگسالی ممکن است موجب ترس فرد از عاشق شدن شود. روان درمانی (گفتار درمانی) می تواند به فرد در غلبه بر این اختلال ترس خاص کمک کند.