۱۷۵ واحد گلخانه‌ای استان مرکزی از سوخت مایع استفاده می‌کنند

سردبیر پرس/مرکزی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: از مجموع گلخانه های استان مرکزی تنها ۱۷۵ واحد، از سوخت مایع و ۱۴۰۰ واحد از سوخت گاز استفاده می کنند. علی‌اصغر زارعی در گفت و گو با سردبیر پرس اظهار کرد: از مجموع ۱۵۷۵ واحد گلخانه ای فعال در سطح استان مرکزی ۱۴۰۰ واحد […]

سردبیر پرس/مرکزی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: از مجموع گلخانه های استان مرکزی تنها ۱۷۵ واحد، از سوخت مایع و ۱۴۰۰ واحد از سوخت گاز استفاده می کنند.
علی‌اصغر زارعی در گفت و گو با سردبیر پرس اظهار کرد: از مجموع ۱۵۷۵ واحد گلخانه ای فعال در سطح استان مرکزی ۱۴۰۰ واحد گازسوز هستند و ۱۷۵ واحد از سوخت گازوئیل استفاده می کنند.

وی افزود: به دنبال این هستیم که تمام واحدهای گلخانه ای به سوخت گاز به عنوان یک سوخت مطمئن متصل شوند که در حال حاضر نیز بیشتر گلخانه های استان به سوخت گاز متصل هستند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه از تمامی گلخانه داران درخواست شده یک سوخت مایع به عنوان سوخت رزرو برای خود لحاظ کنند، تصریح کرد: بخاری های گلخانه ها دوگانه سوز بوده و می تواند از دو سوخت گاز و مایع استفاده کند، با شروع فصل سرما طی مکاتبه ای با شرکت پخش فرآورده های نفتی در راستای دریافت سوخت مایع نیز صحبت و هماهنگی می شود تا در صورت ضرورت، گلخانه داران بتوانند از سوخت مایع نیز استفاده کنند.

زارعی با اشاره به اینکه در گلخانه های استان مرکزی دو نوع محصول گل و گیاه زینتی و سبزی و صیفی‌جات تولید می شود ادامه داد: گلخانه یک محیط کنترل شده و نیازمند مراقبت و توجه بالاست، لذا کشاورزان به منظور جلوگیری از خرابی و تباه شدن محصولات خود از سوخت دوم نیز استقبال می کنند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط کم آبی، وزارت جهادکشاورزی هرساله سهمیه ای به منظور توسعه کشت گلخانه ها اعلام کند و سیاست نیز بر توسعه کشت های گلخانه ای است که تحقق این مهم در استان مرکزی روند خوبی دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به مزیت های گلخانه خاطرنشان کرد: در یک واحد یک هکتاری گلخانه ای ۱۵ برابر سطح بیرون، محصول برداشت می شود و این در حالیست که تنها یک دهم آب مصرفی فضای بیرون در گلخانه مصرف می شود. گلخانه همچنین یک شغل دائمی است و هر هکتار گلخانه ۱۲ نفر شغل مستقیم و ۶ نفر غیرمستقیم بهمراه دارد.

زارعی تاکید کرد: ۵۴۰ هکتار از فضای گلخانه ای استان مرکزی زیر کشت گل و گیاهان زینتی و ۲۰۳ هکتار زیر کشت سبزی و صیفی است.

وی با بیان اینکه گلخانه داران می توانند سازه و محصول خود را بیمه کنند که متاسفانه استقبال خوبی در این حوزه صورت نمی گیرد، افزود: در حال حاضر به منظور احداث و توسعه کشت گلخانه ای، کشاورزان می توانند تسهیلات بانکی با مبلغی معادل ۸۰ درصد مبلغ طرح خود و با سود ۱۴ و ۱۲ درصد( مناطق برخوردار و کم برخوردار) و مدت بازپرداخت ۷ ساله دریافت کنند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا