برای مرجع شدن باید در چند حوزه فناوری اثرگذار باشیم

رییس مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر ضرورت درک مرجعیت علمی گفت: در این مسیر باید در چند حوزه فناوری اثرگذار باشیم. به گزارش سردبیر پرس دکتر محمد مهدی نژاد نوری معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستادکل نیروهای مسلح در نشست تخصصی مرجعیت فناوری و نوآوری که در حاشیه همایش مرجعیت علمی […]

رییس مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر ضرورت درک مرجعیت علمی گفت: در این مسیر باید در چند حوزه فناوری اثرگذار باشیم.
به گزارش سردبیر پرس دکتر محمد مهدی نژاد نوری معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستادکل نیروهای مسلح در نشست تخصصی مرجعیت فناوری و نوآوری که در حاشیه همایش مرجعیت علمی برگزار شد، با تاکید بر اینکه نمی‌توان مرجعیت علمی و فناوری را از هم تفکیک کرد، گفت: مرجعیت علمی و مرجعیت فناوری لازم و ملزوم یکدیگرند.
وی ادامه داد: هدف مرجعیت علمی شامل مواردی چون، دستیابی به عوامل انسانی قدرتمند علمی. کشف ناشناخته‌ها و گسترش دانش می‌شود.
مهدی نژاد سرعت تبدیل ایده به فناوری، میزان سهم اقتصاد از فعالیت دانش بنیان، میزان اختراعات و دیپلماسی علمی را از شاخص‌های مرجعیت علمی نام برد.
مرجعیت علمی قدرت آفرین است
دکتر سید مجتبی خیام نکویی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت درک مفهوم مرجعیت علمی در کشور، اظهار کرد: یکی از چالش‌های ما تعیین اولویت‌ها است؛ زمانی که به ساین کشاورزی آمریکا مراجعه می کنیم، شاهدیم که امنیت غذایی را اولین اولویت خود قرار داده است و این همان موضوعی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند.
خیام نکویی خاطر نشان کرد: برای مرجعیت علمی باید به سمت فناوری های قدرت آفرین حرکت کنیم و در این مسیر مهمترین سرمایه ما نیروی انسانی متخصص است و برای مرجع شدن نیاز است تا در چند حوزه خاص فناوری، اثرگذاری داشته باشیم.
انتهای پیام

منبع : ایسنا