جانبداری مدیران دولتی از نامزدهای انتخاباتی جرم است

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی صبح سه شنبه در ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی افزود: به دادستان‌های سراسر استان اعلام کرده‌ایم در صورت محرز شدن جانبداری یک مسئول دولتی از کاندیدای خاص، بلافاصله پرونده قضائی تشکیل و به جرایم بدون اغماض رسیدگی شود. رئیس شورای قضائی استان کرمان عنوان کرد: با […]

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی صبح سه شنبه در ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی افزود: به دادستان‌های سراسر استان اعلام کرده‌ایم در صورت محرز شدن جانبداری یک مسئول دولتی از کاندیدای خاص، بلافاصله پرونده قضائی تشکیل و به جرایم بدون اغماض رسیدگی شود.
رئیس شورای قضائی استان کرمان عنوان کرد: با همکاری دستگاه‌های نظارتی و متولی امر انتخابات، رصد و پایش مستمر اقدامات نامزدهای انتخاباتی در دستور کار قرار گرفته است.
حجت الاسلام حمیدی اقدامات کارگروه‌های ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی را مطلوب و مؤثر ارزیابی کرد و افزود: هماهنگی مناسبی میان دستگاه‌های اجرایی و نظارتی و دستگاه قضائی در استان کرمان در راستای برگزاری انتخابات سالم شکل گرفته است.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان، هدف تشکیل ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در سیستم قضائی را در اولویت اول پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی دانست و افزود: این ستاد بدنبال به صفر رساندن تخلفات انتخاباتی است، اما علی رغم تلاش‌ها و برنامه ریزی های مؤثر این ستاد بعضاً شاهد وقوع برخی جرایم انتخاباتی از سوی برخی نامزدهای انتخابات هستیم.
رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: سیستم قضائی با هرکدام از نامزدهای انتخابات که قوانین موجود را نادیده گرفته و جرم انتخاباتی را مرتکب شوند برخورد قانونی خواهد نمود و در این رابطه مر قانون اجرا خواهد شد.
حجت الاسلام حمیدی بیان کرد: در صورتی که جرم انتخاباتی رخ داد هر مجموعه باید وظیفه خود را در قبال حفظ و صیانت از اراء مردم انجام دهد، در این راستا دستگاه قضائی با تشکیل پرونده و صدور حکم متناسب، این وظیفه را انجام خواهد داد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدی افزود: در فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر سلامت انتخابات تاکید شده است و انتخابات باید بر طبق قانون انجام شود، هرچند ممکن است قانون دارای نقاط قوت و ضعفی نیز باشد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: دستگاه قضائی، ناظران و مجریان انتخابات، باید بر اجرا شدن قانونی فرآیند انتخابات نظارت کنند.
این مقام عالی قضائی با بیان این مطلب که در امر انتخابات بایستی حق الناس رعایت شود، از نامزدهای انتخابات خواست بر عملکرد ستادهای انتخاباتی خود نظارت کرده و اجازه تخطی از قوانین انتخاباتی را به طرفداران خود ندهند.
در ادامه معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: سازوکارهای لازم برای رصد و برخورد مراجع اجرایی، انتظامی و قضائی با تبلیغات غیرمجاز و زودتر موعد فراهم می‌باشد و با تبلیغات غیرمجاز برخورد قانونی به عمل می‌آید.
سید مهدی قویدل با ارائه گزارش کاری از اهم اقدامات انجام شده، خاطر نشان کرد: در راستای اجرای قانون انتخابات و بخشنامه رئیس محترم قوه قضائیه، از ابتدای تشکیل ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی تاکنون ۴ جلسه ستاد پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی استان با ۳۸ مصوبه برگزار شده است.
وی اضافه کرد: تاکنون ۵ جلسه کمیته هماهنگی و تبادل اخبار انتخاباتی با ۲۱ مصوبه در مرکز استان انجام شده است و در این خصوص ۱۳۶ خبر به دبیرخانه ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی واصل شده است.
معاون قضائی دادگستری استان کرمان درخصوص عملکرد کمیته رصد فضای مجازی مرکز استان و شهرستانها یادآورشد: در این زمینه تاکنون ۵ جلسه کمیته رصد فضای مجازی در مرکز استان و ۶کارگروه رصد فضای مجازی در حوزه‌های منوجان، جازموریان، زرند، جیرفت، رفسنجان و سیرجان و عنبرآباد برگزار و در طول دو هفته اخیر ۲ جلسه کمیته رصد فضای مجازی در کرمان و ۴ جلسه نیز در شهرستانها تشکیل شده است.
دبیر ستاد پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی در ادامه بیان اهم اقدامات انجام شده در ستاد پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی یاداور شد: ۸ دوره آموزشی ضابطین انتخاباتی در حوزه‌های کرمان، بم، راور، رابر، شهربابک، منوجان، جازموریان، فهرج، بافت و عنبرآباد برگزار شده است.
این ‌مقام قضائی افزود: کارگروه حقوقی قضائی آموزشی در دبیرخانه ستاد پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی با حضور قضات دادگستری تشکیل شده است که اهم موضوعات مطرح شده در دوره‌های آموزشی نیز، آشنایی اعضای هیأت نظارت و ضابطین انتخابات با مقررات کیفری و آموزش ناظرین شورای نگهبان با هدف حفظ سلامت و امنیت انتخابات بوده است.
قویدل با بیان اینکه مراجع اجرایی، انتظامی و قضائی نیز موظف به پیشگیری و عندالزوم برخورد با تبلیغات غیرمجاز می‌باشند، اضافه کرد: تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی، هشت روز قبل از روز أخذ رأی (‌مرحله اول و دوم) آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از أخذ رأی ادامه خواهد داشت.
این مقام قضائی در ادامه از ارسال ۵۰۰۰ پیامک به دیده بانان در سامانه سجام و اطلاع رسانی در خصوص ارسال اخبار و گزارشات مربوط به تخلفات انتخاباتی از طریق سامانه سجام، سخن گفت و افزود: تاکنون ۸ پادکست در خصوص مصادیق و جرایم انتخاباتی در فضای مجازی نیز توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم تهیه شده است.
گفتنی است پنجمین جلسه ستاد پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی با حضور جمعی از مسئولین قضائی اجرایی، امنیتی و انتظامی مرکز استان و همزمان با رؤسای و دادستان‌های به صورت ویدئو کنفرانسی در دادگستری کل استان کرمان برگزار شد.