دولت ملزم به ساخت سینما در شهرهای بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است

به گزارش سردبیر پرس، سیدمحمود اسلامی در جمع هنرمندان انجمن‌های مختلف هنری، مسئولان کانون‌های فرهنگی و هنری و نیز خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان بناب با بیان اینکه به برکت سفرهای دور اول و دوم ریاست محترم جمهوری برای این مجتمع‌ها اعتبارات خوبی تخصیص یافت؛ افزود: هشت هزار میلیارد تومان برای تکمیل این مجتمع‌ها در […]

به گزارش سردبیر پرس، سیدمحمود اسلامی در جمع هنرمندان انجمن‌های مختلف هنری، مسئولان کانون‌های فرهنگی و هنری و نیز خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان بناب با بیان اینکه به برکت سفرهای دور اول و دوم ریاست محترم جمهوری برای این مجتمع‌ها اعتبارات خوبی تخصیص یافت؛ افزود: هشت هزار میلیارد تومان برای تکمیل این مجتمع‌ها در نظر گرفته شد که از این مبلغ حدود ۳۵ درصد آن تخصیص یافت که با آن مجتمع‌های بزرگ شهرهایی نظیر ارومیه، ساری و کرمان را افتتاح کردیم و مجتمع‌های شهرهای اراک، یزد و کرمانشاه در نوبت افتتاح قرار دارند.
معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس با اشاره به مشکلات زیرساختی فرهنگ و هنر شهرستان بناب تصریح کرد: طبق مصوبه شورای عالی سینما شهرستان‌هایی که دارای بیش از یکصد هزار نفر جمعیت بوده و فاقد سینما هستند، دولت ملزم به احداث سینما در آن شهرستان‌ها شده است. بنابراین متعهد می‌شوم ضمن ارائه گزارش به مقام عالی وزارت با توجه به دستور ایشان مبنی بر بررسی میدانی مسأله، مصوبه ساخت سینما در شهرستان بناب را از آقای دکتر مخبر معاون اول ریاست محترم جمهوری دریافت نمایم.
اسلامی همچنین با بیان اینکه در دولت سیزدهم از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون حدود سی هزار نفر عضو جدید به صندوق اعتباری هنر اضافه شده است؛ افزود: اگر در شهرستان بناب فردی وجود دارد که عضو صندوق نیست و شرایط عضویت را دارد اعلام کند تا هم اینک نامه دستور آن را صادر کنم تا بلافاصله مراحل عضویت در صندوق و کارهای بیمه‌ای مربوط به وی انجام شود.
وی با اشاره به اعطای تسهیلات در قالب تبصره ۱۶ و ۱۸ به واجدین شرایط گفت: گفته شده بود تا این تسهیلات به پایگاه‌های خبری نیز اعطا شود و اگر مصداقی وجود دارد که پرداخت نشده است، اطلاع دهد تا طی مکاتباتی نسبت به پرداخت این تسهیلات اقدام شود. البته مسئولان پایگاه‌های خبری که شاغل در دستگاه‌های دولتی هستند، مشمول این تسهیلات نمی‌شوند.
وی با اعلام اینکه از محل مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت مبلغ ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز دفاتر انجمن‌های سینمای جوان کشور به تصویب رسیده است؛ گفت: تجهیز دفتر انجمن سینمای جوان بناب نیز انجام خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اعلام حمایت از برگزاری جشنواره‌های سراسری شهرستان بناب بمنظور تحقق عدالت فرهنگی، دستور تخصیص مبلغ ۱۵۰ میلیون برای جشنواره سراسری آوای انتظار، مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان برای جشنواره سراسری شعر غدیریه بناب، و ۱۵۰ میلیون تومان برای کمک به برگزاری جشنواره‌های هنرهای تجسمی و تئاتر شهرستان صادر کرد.
اسلامی با اشاره مجدد نسبت به ساخت سینما در بناب بر رفع مشکلات هنرمندان انجمن‌های مختلف فرهنگی و هنری از جمله صدور مدارک فنی و حرفه‌ای به هنرجویان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و تخصیص اعتبار به کانون‌های مذکور تأکید کرد.
وی همچنین اعطای بیمه تأمین اجتماعی به اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد را منوط به طرح و بررسی مسأله در ستاد تحول وزارتخانه و تصویب آن بصورت کلان دانست.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هفته گذشته نمایشگاه کتاب تبریز را علیرغم همه تنگناهای مالی و اعتباری برگزار کردیم تا مردم آذربایجان از آن بهره مند شوند؛ افزود: ما برای تقویت بنیه فرهنگی استان‌ها قرارگاه شهید آوینی را در وزارتخانه تشکیل داده ایم تا در صورت تخصیص اعتبارات لازم اعتبارات خوبی را برای شهرستان‌ها در نظر خواهیم گرفت.
اسلامی با تأکید بر بررسی‌های لازم از طریق معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه چگونگی تخصیص یا عدم تخصیص آگهی‌های دولتی به نشریات چاپی محلی از جمله هفته نامه‌ها خاطرنشان کرد: طبق قانونی که از سال گذشته به وزارت ارشاد تکلیف شده است، صدور کلیه مجوزها برای اجرای کنسرت‌های موسیقی از طریق سامانه صورت می‌گیرد و این وزارتخانه مجوزها را پس از بررسی از طریق اتوماسیون اداری صادر می‌نماید.
وی همچنین تصریح کرد: برگزاری کنسرت تنها منوط به مجوز صادره از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما شورای تأمین شهرستان‌ها گاهی به دلایلی از جمله عدم مناسب بودن سالن و محل برگزاری یا دلایل امنیتی مانع از برگزاری این برنامه‌ها می‌شوند.
گفتنی است، دکتر سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر ارشاد استعدادی مدیرکل دفتر امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بررسی زیرساخت‌های فرهنگی و هنری و رفع مشکلات هنرمندان بناب به این شهرستان سفر کرده بودند.
شهرستان ۱۵۰ هزار نفری بناب در ۱۱۰ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی و در جنوب این استان واقع شده و یکی از فعال‌ترین شهرهای استان در زمینه فرهنگ و هنر و رسانه بشمار می‌آید.
برگزاری چندین جشنواره فرهنگی، ادبی و هنری بصورت سراسری، استانی و شهرستانی که قدمت برگزاری برخی از آنها به بیش از ۲۰ سال می‌رسد، نشان از پویایی و تلاش هنرمندان این شهرستان است.

منبع : مهر نیوز