هیچ هواپیمای خارجی نمی‌تواند در خطوط داخلی ما پرواز کند

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی عصر امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی، اجازه مطرح کردن بند الحاقی ۲ ماده ۴۱ لایحه برنامه هفتم توسعه را نداد. در این بند آمده بود: به منظور کمک به توسعه و فراهم نمودن دسترسی بهتر به حمل‌ونقل هوایی، به دولت اجازه داده می‌شود با رعایت […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی عصر امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی، اجازه مطرح کردن بند الحاقی ۲ ماده ۴۱ لایحه برنامه هفتم توسعه را نداد.
در این بند آمده بود: به منظور کمک به توسعه و فراهم نمودن دسترسی بهتر به حمل‌ونقل هوایی، به دولت اجازه داده می‌شود با رعایت ملاحظات امنیتی و با حفظ رقابت‌پذیری و حداقل سهم شرکت‌های هوایی داخلی از بازار به میزان مجموع تعداد مسافر هوایی جابجا شده در پروازهای داخلی در سال، ۱۴۰۲ با اخذ عوارض نسبت به اعطای اجازه پرواز به شرکت‌های هواپیمایی خارجی در مسیرهای داخلی از طریق مشارکت با شرکت‌های هواپیمایی داخلی تحت نظارت سازمان هواپیمایی کشوری، تا حداکثر ۵۰ درصد از مازاد تقاضای محاسبه شده حمل‌ونقل هوایی کشور در هر سال به گونه‌ای که سهم شرکت‌های هوایی خارجی بیشتر از ۳۰ درصد از کل بازار نگردد، اقدام نماید. منابع حاصل از عوارض دریافتی پس از واریز به حساب صندوق توسعه حمل‌ونقل، صرف توسعه و نوسازی ناوگان هوایی داخلی می‌شود. دستورالعمل این بند شامل تعیین نرخ عوارض و نحوه تأمین ایمنی پرواز با پیشنهاد سازمان هواپیمایی به تصویب شورای عالی هواپیمایی می‌رسد.
محمدباقر قالیباف در این مورد، گفت: این بند قابل طرح نیست، چرا که قانون تحریم‌ها اجازه این کار را به ما نمی‌دهد و هیچ هواپیمای خارجی در داخل کشور بیش از ۶۰ ساعت نمی‌تواند باقی بماند.
وی توضیح داد: در این بند آمده هواپیمای خارجی در خطوط داخلی ما بیاید و پرواز کند که این کار غیرممکن است و هیچ شرکت خارجی به دلیل تحریم نمی‌آید.

منبع : خبرگزاری مهر